28 مهر 1400
En | 

خبرگزای ایسنا :وزیر راه و شهرسازی فضای پسابرجام را فرصت مغتنمی برای پروژه های بزرگ دانست که این فضا می تواند شرایط اشتغال گسترده ای را برای مهندسان فراهم کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عباس آخوندی در همایش بزرگداشت روز مهندس اظهار کرد: در مقطع زمانی قرار داریم که در حوزه مسکن، شهرسازی و حمل و نقل، پروژه هایی یکی پس از دیگری در آینده افتتاح خواهد شد و فرصتی برای اشتغال مهندسان فراهم می کند.

وی افزود: نوسازی تمام ناوگان ریلی، هوایی، جاده ای، توسعه دریا، توسعه بنادر، توسعه پتروشیمی و فرودگاه های کشور در دوران پسابرجام این نوید را می دهد که فصل شروع پروژه های بزرگ فرارسیده است. این فضا شرایط را برای توسعه اقتصاد دانش بنیان و همچنین فرصتی برای اشتغال مهندسان است.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص اخلاق مهندسی اظهار کرد: اگر بخواهیم کشور در داخل و در منطقه درخشش داشته باشد باید به ارزش های فرهنگی و تمدنی توجه کنیم. تعهد، وفای به عهد و توجه به زیردست از جمله این مباحث است که باید در اخلاق مهندسی به آن پایبند باشیم.

آخوندی با بیان اینکه طی روزهای اخیر هیات وزیران برای اولین بار چارچوب اخلاق مهندسی را به تصویب رسانده گفت: به زودی می توانیم مباحث مربوط به اخلاق مهندسی را با کمک شما اجرا کنیم. اصلی ترین مساله بحث اخلاق و عدالت است که حوزه مهندسی باید به آن توجه داشته باشد.

وی همچنین در خصوص توسعه اقتصادی تصریح کرد: ما نمی توانیم جزیره ثبات را در داخل کشور از توسعه و امنیت منطقه جدا بدانیم. وقتی به توسعه فکر می کنیم به یک بازار بزرگ می اندیشیم که این بازسازی متکی به تمام ظرفیت منطقه است نه فقط ایران. ما می توانیم ایران را تبدیل به کریدور شرق به غرب و شمال جنوب کنیم و جاده ابریشم را احیا نماییم.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: اولین استراتژی ما برای بازخوانی توسعه ایران بازیابی نقش ایران در منطقه و جهان است و بدون این مساله نمی توان با یک سیستم بسته سیاست گذاری کرد.

وی با بیان اینکه پس از امضای برجام در مقطع حساسی قرار داریم گفت: من در این روزها به خود یادآوری می کنم که این فرصت معلوم نیست یک بار دیگر برای ملت ایران تکرار شود لذا باید تصمیمات بزرگی برای آبادانی ایران بگیریم و ما به عنوان مهندسان از اتخاذ تصمیم های بزرگ بترسیم.

آخوندی بازبینی تمدن ایران شهری را از جمله برنامه ها دانست و گفت: وقتی از ایرانشهر صحبت می کنیم منظور از سیحون تا خلیج فارس و از سند تا فرات است که در قلب این تمدن ملت ایران جای داشته است. تمام بزرگانی که ما از آن ها یاد می کنیم فراتر از چارچوب مرزهای کنونی ایران هستند و نکته مهم این است که ایران ما قلب ایرانشهر بوده است. مفهوم این حرف این است که اگر بخواهیم سیاست های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی را انجام دهیم باید ایران را در پهنه ای فراخ تر از مرزهای ایران ببینیم.

وزیر راه و شهرسازی حضور مهندس ترکان و مهندس بی طرف را در سازمان نظام مهندسی یک فرصت دانست و گفت: حضور این عزیزان برای سازمان نظام مهندسی یک افتخار است که با مشارکت این بزرگان امید می رود آینده بهتری را در این سازمان شاهد باشیم.

آخوندی دو مساله جابجایی و قابلیت زندگی را چالش های زندگی شهری عنوان کرد و گفت: در حوزه مهندسی ساختمان با دو مساله بسیار بنیادین مواجهیم که یکی امکان جابجایی کالا و انسان در شهر و سراسر ایران است که می بینیم جابجایی به مشکل جدی برای تمام کلانشهرهای ایران تبدیل شده است.

وی تاکید کرد: مساله دیگر قابلیت زندگی شهری است. تمام سکونتگاه های ایران از جهت آب و همچنین هوا با چالش جدی مواجه هستند که من و شما باید راجع به این دو مساله بسیار مهم فکر کنیم.

در پایان این مراسم با حضور آخوندی، ترکان و بی طرف از کامیار بیات باکو، محمد سعیدی کیا، حمید بهبهانی، محسن بهرام غفاری، علی ترکاشوند و سعید غفرانی که روسای اسبق سازمان نظام مهندسی استان تهران بودند قدردانی شد.

همچنین از پیشکسوتان عرصه مهندسی، محمدرضا سعادت، علی اکبر قربان کریمی، سیدرضا هاشمی، محمود محمد کریم، محمدباقر پیری وردین، موسی غلامحسینی، محمود رضا حقی فام، عباس شعیبی و شهریار افندی زاده تقدیر به عمل آمد.